Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J100CS
RC1005J100CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J100CS
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J100CS.pdf
Availability of RC1005J100CS
QUANTITY
RC1005J100CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J100CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J100CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J100CS
Related LinksRC1005, RC1005J100CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J100CS Details Description
Related parts for RC1005J100CS
RELAY SAFETY 6PST 8A 115V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 10V 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MINI 5PIN 2M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf