Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J153CS
RC1005J153CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J153CS
Brief Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J153CS.pdf
Availability of RC1005J153CS
QUANTITY
RC1005J153CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J153CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J153CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J153CS
Related LinksRC1005, RC1005J153CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J153CS Details Description
Related parts for RC1005J153CS
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-STR MALE 2POS 4M datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/06/135G 1.5SN BK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 120W datasheet.pdf