Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J243CS
RC1005J243CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J243CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J243CS.pdf
Availability of RC1005J243CS
QUANTITY
RC1005J243CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J243CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J243CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J243CS
Related LinksRC1005, RC1005J243CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J243CS Details Description
Related parts for RC1005J243CS
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 20K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM8045 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IGBT 1200V 200A 658W INT-A-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
FUSE 1000VDC 4 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf