Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J433CS
RC1005J433CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J433CS
Brief Description
RES SMD 43K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J433CS.pdf
Availability of RC1005J433CS
QUANTITY
RC1005J433CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J433CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J433CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J433CS
Related LinksRC1005, RC1005J433CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J433CS Details Description
Related parts for RC1005J433CS
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 2A TO252 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 10POS datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf