Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J433CS
RC1005J433CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J433CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J433CS.pdf
Availability of RC1005J433CS
QUANTITY
RC1005J433CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J433CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J433CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J433CS
Related LinksRC1005, RC1005J433CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J433CS Details Description
Related parts for RC1005J433CS
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN JACK STEREO 3POS 3.5MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V SPAK-7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
220UF 35V 8X11,5 datasheet.pdf