Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J510CS
RC1005J510CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J510CS
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J510CS.pdf
Availability of RC1005J510CS
QUANTITY
RC1005J510CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J510CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J510CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J510CS
Related LinksRC1005, RC1005J510CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J510CS Details Description
Related parts for RC1005J510CS
RES SMD 16K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 96KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf