Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J564CS
RC1005J564CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J564CS
Brief Description
RES SMD 560K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J564CS.pdf
Availability of RC1005J564CS
QUANTITY
RC1005J564CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J564CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J564CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J564CS
Related LinksRC1005, RC1005J564CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J564CS Details Description
Related parts for RC1005J564CS
RES SMD 6.34M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM SOLDER SLOT .188" .094"L datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC EEPROM COUNTER 237BIT M3.2-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2X10MH 1.0A SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf