Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J825CS
RC1005J825CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J825CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J825CS.pdf
Availability of RC1005J825CS
QUANTITY
RC1005J825CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J825CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J825CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J825CS
Related LinksRC1005, RC1005J825CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J825CS Details Description
Related parts for RC1005J825CS
RES 2.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
NEMA 5-20RCPT STR BLADE DEVICE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO216AA datasheet.pdf
FUSE CONN FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf