Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J910CS
RC1005J910CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J910CS
Brief Description
RES SMD 91 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J910CS.pdf
Availability of RC1005J910CS
QUANTITY
RC1005J910CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J910CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J910CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J910CS
Related LinksRC1005, RC1005J910CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J910CS Details Description
Related parts for RC1005J910CS
CONN HEADER 14POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC 2M datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 110POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf