Yageo RC1206FR-07127RL
RC1206FR-07127RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07127RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07127RL.pdf
Availability of RC1206FR-07127RL
QUANTITY
RC1206FR-07127RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07127RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07127RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07127RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07127RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07127RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07127RL
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SAVER M-F HD 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FRONTEND MOD 802.11N DL 30QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 370MA 1.704 OHM datasheet.pdf