Yageo RC1206FR-0716R9L
RC1206FR-0716R9L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0716R9L
Brief Description
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0716R9L.pdf
Availability of RC1206FR-0716R9L
QUANTITY
RC1206FR-0716R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0716R9L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0716R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0716R9L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-0716R9L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0716R9L Details Description
Related parts for RC1206FR-0716R9L
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC datasheet.pdf
HIGH POWER SMD FARRED datasheet.pdf
M12 ANGLD SCKT TO M12 STRGHT PLG datasheet.pdf
1800UF 350V 40X100MM 85C 10000H datasheet.pdf