Yageo RC1206FR-07178RL
RC1206FR-07178RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07178RL
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07178RL.pdf
Availability of RC1206FR-07178RL
QUANTITY
RC1206FR-07178RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07178RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07178RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07178RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07178RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07178RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07178RL
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMD datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 24 POS datasheet.pdf
XBEE PRO P2M S3B 900HP U.FL datasheet.pdf
3 SIL VERT HDR datasheet.pdf
D4SL-N3PFG-DN datasheet.pdf
HERMAPHRODITIC 50POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
BOARD DEMO USB STARTER FOR DOGM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf