Yageo RC1206FR-071K87L
RC1206FR-071K87L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-071K87L
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-071K87L.pdf
Availability of RC1206FR-071K87L
QUANTITY
RC1206FR-071K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-071K87L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-071K87L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-071K87L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-071K87L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-071K87L Details Description
Related parts for RC1206FR-071K87L
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2A 123 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf