Yageo RC1206FR-071KP
RC1206FR-071KP picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-071KP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-071KP.pdf
Availability of RC1206FR-071KP
QUANTITY
RC1206FR-071KP Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-071KP
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-071KP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Total Lead Free Thick Film Resistors
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC-P Lead Free
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-071KP
Related LinksRC1206F, RC1206FR-071KP Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-071KP Details Description
Related parts for RC1206FR-071KP
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 64.2KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf