Yageo RC1206FR-071M1L
RC1206FR-071M1L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-071M1L
Brief Description
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-071M1L.pdf
Availability of RC1206FR-071M1L
QUANTITY
RC1206FR-071M1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-071M1L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-071M1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-071M1L
Related LinksRC1206F, RC1206FR-071M1L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-071M1L Details Description
Related parts for RC1206FR-071M1L
DIODE ZENER 62V 3W SMB datasheet.pdf
CARD READER 12 IN 1 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOP datasheet.pdf
TERM FEMALE 18-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CUTTER DIAGONAL OVAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 76.8MHZ CMOS SMD datasheet.pdf