Yageo RC1206FR-071R21L
RC1206FR-071R21L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-071R21L
Brief Description
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-071R21L.pdf
Availability of RC1206FR-071R21L
QUANTITY
RC1206FR-071R21L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-071R21L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-071R21L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-071R21L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-071R21L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-071R21L Details Description
Related parts for RC1206FR-071R21L
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP 2.946V 16TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.50MM 2POS datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
3 POS MALE VERT CONNECTOR datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf