Yageo RC1206FR-071R37L
RC1206FR-071R37L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-071R37L
Brief Description
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-071R37L.pdf
Availability of RC1206FR-071R37L
QUANTITY
RC1206FR-071R37L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-071R37L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-071R37L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-071R37L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-071R37L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-071R37L Details Description
Related parts for RC1206FR-071R37L
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTER 2.5A datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
1/4 INCH DUAL HST CLR 25/4'/PKG datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
M801 10C 10#20HD SKT RECP OM datasheet.pdf
105 DB 24BIT 192 KHZ STEREO AUDIO ADC IC datasheet.pdf