Yageo RC1206FR-07267RL
RC1206FR-07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07267RL
Brief Description
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07267RL.pdf
Availability of RC1206FR-07267RL
QUANTITY
RC1206FR-07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07267RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07267RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07267RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07267RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07267RL
IC DAC DUAL V-OUT 10BIT 16-QSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 4POS 20-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.16KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TRIAC 600V 5A datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf