Yageo RC1206FR-07267RL
RC1206FR-07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07267RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07267RL.pdf
Availability of RC1206FR-07267RL
QUANTITY
RC1206FR-07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07267RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07267RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07267RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07267RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07267RL
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4.6A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REGISTER 3BIT SCAN 28-PLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf