Yageo RC1206FR-072K55L
RC1206FR-072K55L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-072K55L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-072K55L.pdf
Availability of RC1206FR-072K55L
QUANTITY
RC1206FR-072K55L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-072K55L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-072K55L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-072K55L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-072K55L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-072K55L Details Description
Related parts for RC1206FR-072K55L
CONN SPRING CONT 28 POS .236 SMD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 4A TO202 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING 4 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA datasheet.pdf
RES 16.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUDIO SOCKET 2.5MM 2P PCB datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 132BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf