Yageo RC1206FR-0730K9L
RC1206FR-0730K9L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0730K9L
Brief Description
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0730K9L.pdf
Availability of RC1206FR-0730K9L
QUANTITY
RC1206FR-0730K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0730K9L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0730K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0730K9L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-0730K9L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0730K9L Details Description
Related parts for RC1206FR-0730K9L
FIXED IND 10UH 1.04A 182 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
GUIDE & HOLD DOWN (24854-25P) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 22A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf