Yageo RC1206FR-07316RL
RC1206FR-07316RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07316RL
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07316RL.pdf
Availability of RC1206FR-07316RL
QUANTITY
RC1206FR-07316RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07316RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07316RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07316RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07316RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07316RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07316RL
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER HS .5MM 240POS DL AU datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X5MM W/ADH datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
GANG PROGRAMMER FOR CHL8112A/B datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TRANSDUCER datasheet.pdf
LOW PROFILE FMX - 20 AMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf