Yageo RC1206FR-073R4L
RC1206FR-073R4L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-073R4L
Brief Description
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-073R4L.pdf
Availability of RC1206FR-073R4L
QUANTITY
RC1206FR-073R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-073R4L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-073R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-073R4L
Related LinksRC1206F, RC1206FR-073R4L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-073R4L Details Description
Related parts for RC1206FR-073R4L
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH COVER datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.65A 103.4 MOHM datasheet.pdf
LED SOURCE datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 18W datasheet.pdf