Yageo RC1206FR-074M64L
RC1206FR-074M64L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-074M64L
Brief Description
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-074M64L.pdf
Availability of RC1206FR-074M64L
QUANTITY
RC1206FR-074M64L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-074M64L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-074M64L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-074M64L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-074M64L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-074M64L Details Description
Related parts for RC1206FR-074M64L
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 8POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
LED ROUND GRN GRN DIFF TAB TERM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18"L X 4"W datasheet.pdf
I/O MODULE 8 DIGITAL 16 PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 160MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONN CABLE 4CONDUCTR datasheet.pdf
FUSED MODULAR PROBE 10A/600V BLA datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf