Yageo RC1206FR-0753K6L
RC1206FR-0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0753K6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0753K6L.pdf
Availability of RC1206FR-0753K6L
QUANTITY
RC1206FR-0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0753K6L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0753K6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0753K6L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0753K6L Details Description
Related parts for RC1206FR-0753K6L
IC BUS TRANSCEIVER QUAD 24SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
BNC RT.ANGLE PCB RECEPTCLE datasheet.pdf
THERMOSTAT 75 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
2G DDR2-667 X16 datasheet.pdf
SCREW,THREAD ROLLING,PAN HD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf