Yageo RC1206FR-07562RL
RC1206FR-07562RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07562RL
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07562RL.pdf
Availability of RC1206FR-07562RL
QUANTITY
RC1206FR-07562RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07562RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07562RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07562RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07562RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07562RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07562RL
RELAY SSR PHASE 200-400VAC 15A datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG WHT SHLD datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 36 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 76MA 8.2 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 250MA SOD80 datasheet.pdf