Yageo RC1206FR-075M6L
RC1206FR-075M6L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-075M6L
Brief Description
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-075M6L.pdf
Availability of RC1206FR-075M6L
QUANTITY
RC1206FR-075M6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-075M6L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-075M6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-075M6L
Related LinksRC1206F, RC1206FR-075M6L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-075M6L Details Description
Related parts for RC1206FR-075M6L
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POLYURTHANE TUBING 6MM datasheet.pdf