Yageo RC1206FR-0768K1L
RC1206FR-0768K1L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0768K1L
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0768K1L.pdf
Availability of RC1206FR-0768K1L
QUANTITY
RC1206FR-0768K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0768K1L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0768K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0768K1L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-0768K1L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0768K1L Details Description
Related parts for RC1206FR-0768K1L
CAP FILM 4700PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 750MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 0.8A 9DSBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf