Yageo RC1206FR-076K65L
RC1206FR-076K65L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-076K65L
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-076K65L.pdf
Availability of RC1206FR-076K65L
QUANTITY
RC1206FR-076K65L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-076K65L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-076K65L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-076K65L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-076K65L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-076K65L Details Description
Related parts for RC1206FR-076K65L
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMA datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING 06POS datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOFTCASE SIDEKICK SYNC datasheet.pdf
LP 5.00/135/8 OG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT25 datasheet.pdf