Yageo RC1206FR-076R34L
RC1206FR-076R34L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-076R34L
Brief Description
RES SMD 6.34 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-076R34L.pdf
Availability of RC1206FR-076R34L
QUANTITY
RC1206FR-076R34L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-076R34L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-076R34L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.34
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-076R34L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-076R34L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-076R34L Details Description
Related parts for RC1206FR-076R34L
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC GYROSCOPE YAW RATE 32CBGA datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 26POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/4-48" GREEN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf