Yageo RC1206FR-076R81L
RC1206FR-076R81L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-076R81L
Brief Description
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-076R81L.pdf
Availability of RC1206FR-076R81L
QUANTITY
RC1206FR-076R81L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-076R81L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-076R81L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-076R81L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-076R81L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-076R81L Details Description
Related parts for RC1206FR-076R81L
TVS DIODE 376VWM 776VC DO15 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3A 18 MOHM TH datasheet.pdf
MINI PV CTW 30AU 28-32 AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 10HVSON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
SCR 800V 55A TO-247 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf