Yageo RC1206FR-078M66L
RC1206FR-078M66L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-078M66L
Brief Description
RES SMD 8.66M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-078M66L.pdf
Availability of RC1206FR-078M66L
QUANTITY
RC1206FR-078M66L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-078M66L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-078M66L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-078M66L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-078M66L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-078M66L Details Description
Related parts for RC1206FR-078M66L
CONN FFC FPC TOP 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
XBEE DIGIMESH 2.4 1MW WIRE ANT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 101MM datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 104MHZ 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf