Yageo RC1206FR-0795K3L
RC1206FR-0795K3L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0795K3L
Brief Description
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0795K3L.pdf
Availability of RC1206FR-0795K3L
QUANTITY
RC1206FR-0795K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0795K3L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0795K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0795K3L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-0795K3L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0795K3L Details Description
Related parts for RC1206FR-0795K3L
LED GREEN CLEAR 4MM ROUND T/H datasheet.pdf
WIRE DUCT NARROW-SL 1X2.0" datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FILTER BANDPASS GSM/DCS/PCS/CDMA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2V SSOT24-4 datasheet.pdf
LED ARRAY WARM WHITE 460LM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR RD/GR datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf