Yageo RC1206FR-079K53L
RC1206FR-079K53L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-079K53L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-079K53L.pdf
Availability of RC1206FR-079K53L
QUANTITY
RC1206FR-079K53L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-079K53L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-079K53L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-079K53L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-079K53L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-079K53L Details Description
Related parts for RC1206FR-079K53L
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FUSE PULLER STANDARD BLACK datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
MAX9000A 240PIN QFP ADAPTOR NC datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML RA / ML RA 12" datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 9KV AXIAL datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1500PF datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf