Yageo RC1206JR-071R2L
RC1206JR-071R2L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-071R2L
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-071R2L.pdf
Availability of RC1206JR-071R2L
QUANTITY
RC1206JR-071R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-071R2L
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-071R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-071R2L
Related LinksRC1206J, RC1206JR-071R2L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-071R2L Details Description
Related parts for RC1206JR-071R2L
TERM FORK NYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 150A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf