Yageo RC1206JR-0720KL
RC1206JR-0720KL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-0720KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-0720KL.pdf
Availability of RC1206JR-0720KL
QUANTITY
RC1206JR-0720KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-0720KL
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-0720KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-0720KL
Related LinksRC1206J, RC1206JR-0720KL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-0720KL Details Description
Related parts for RC1206JR-0720KL
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 10-DFN datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 850UF 10% 8V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1 1/2-6" datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM TH datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf