Yageo RC1206JR-0736RL
RC1206JR-0736RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-0736RL
Brief Description
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-0736RL.pdf
Availability of RC1206JR-0736RL
QUANTITY
RC1206JR-0736RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-0736RL
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-0736RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-0736RL
Related LinksRC1206J, RC1206JR-0736RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-0736RL Details Description
Related parts for RC1206JR-0736RL
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3.4A 1212-8 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6-XSON datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
IC PA MODULE 728-756MHZ MCOB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf