Yageo RC1206JR-07470KL
RC1206JR-07470KL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-07470KL
Brief Description
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-07470KL.pdf
Availability of RC1206JR-07470KL
QUANTITY
RC1206JR-07470KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-07470KL
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-07470KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-07470KL
Related LinksRC1206JR, RC1206JR-07470KL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-07470KL Details Description
Related parts for RC1206JR-07470KL
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf