Yageo RC1206JR-07910KL
RC1206JR-07910KL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-07910KL
Brief Description
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-07910KL.pdf
Availability of RC1206JR-07910KL
QUANTITY
RC1206JR-07910KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-07910KL
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-07910KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-07910KL
Related LinksRC1206JR, RC1206JR-07910KL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-07910KL Details Description
Related parts for RC1206JR-07910KL
CONN HEADER 6POS STR KEY-X 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 DL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.7A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf