Yageo RC1206JR-07910RL
RC1206JR-07910RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-07910RL
Brief Description
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-07910RL.pdf
Availability of RC1206JR-07910RL
QUANTITY
RC1206JR-07910RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-07910RL
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-07910RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-07910RL
Related LinksRC1206JR, RC1206JR-07910RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-07910RL Details Description
Related parts for RC1206JR-07910RL
CABLE FLAT FLEX 6" .50MM 10 POS datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 600/1500 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.145A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 105MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf