Stackpole Electronics Inc. RC12JB15K0
RC12JB15K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB15K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB15K0.pdf
Availability of RC12JB15K0
QUANTITY
RC12JB15K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB15K0
Internal Part NumberEIS-RC12JB15K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB15K0
Related LinksRC12J, RC12JB15K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB15K0 Details Description
Related parts for RC12JB15K0
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 180POS .050" SMD datasheet.pdf
CABLE COAX PLEN RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMD datasheet.pdf
FILTER FUSED SWITCHING 3A WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf