Stackpole Electronics Inc. RC12JB15M0
RC12JB15M0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB15M0
Brief Description
RES 15M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB15M0.pdf
Availability of RC12JB15M0
QUANTITY
RC12JB15M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB15M0
Internal Part NumberEIS-RC12JB15M0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB15M0
Related LinksRC12J, RC12JB15M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB15M0 Details Description
Related parts for RC12JB15M0
AC/DC CONVERTER 5V 24W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 100A DO205 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RA RELAY - 1GHZ 2 FORM C datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
IC SOCKET PLCC 52POS TIN datasheet.pdf