Stackpole Electronics Inc. RC12JB160K
RC12JB160K picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB160K
Brief Description
RES 160K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB160K.pdf
Availability of RC12JB160K
QUANTITY
RC12JB160K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB160K
Internal Part NumberEIS-RC12JB160K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB160K
Related LinksRC12J, RC12JB160K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB160K Details Description
Related parts for RC12JB160K
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE SINGLE ELEMENT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
JFET N-CH 1MA 30MW USFP datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 32POS datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 1 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf