Stackpole Electronics Inc. RC12JB24R0
RC12JB24R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB24R0
Brief Description
RES 24 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB24R0.pdf
Availability of RC12JB24R0
QUANTITY
RC12JB24R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB24R0
Internal Part NumberEIS-RC12JB24R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB24R0
Related LinksRC12J, RC12JB24R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB24R0 Details Description
Related parts for RC12JB24R0
CONN HEADER VERT .100 4POS 15AU datasheet.pdf
BLADE SET ASSORTED W/POUCH 12PC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
DSUB ACCY datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf