Stackpole Electronics Inc. RC12JB270R
RC12JB270R picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB270R
Brief Description
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB270R.pdf
Availability of RC12JB270R
QUANTITY
RC12JB270R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB270R
Internal Part NumberEIS-RC12JB270R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB270R
Related LinksRC12J, RC12JB270R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB270R Details Description
Related parts for RC12JB270R
CABLE FLAT FLEX 8POS 1MM 18" datasheet.pdf
CABLE SERIAL INTER DB9F-DB9F 2M datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
RELAY TIME ON-DELAY 220VAC QC datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X5R 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 9.23A 28 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf