Stackpole Electronics Inc. RC12JB27R0
RC12JB27R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB27R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB27R0.pdf
Availability of RC12JB27R0
QUANTITY
RC12JB27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB27R0
Internal Part NumberEIS-RC12JB27R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB27R0
Related LinksRC12J, RC12JB27R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB27R0 Details Description
Related parts for RC12JB27R0
TRIMMER 680 OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4224-F datasheet.pdf
CABLE DUCT BRACKET ADJ datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COUNTER 7 CHAR 12V PANEL MOUNT datasheet.pdf