Stackpole Electronics Inc. RC12JB470R
RC12JB470R picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB470R
Brief Description
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB470R.pdf
Availability of RC12JB470R
QUANTITY
RC12JB470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB470R
Internal Part NumberEIS-RC12JB470R
Standard Package1,000
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB470R
Related LinksRC12J, RC12JB470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB470R Details Description
Related parts for RC12JB470R
CONN 300MCM AWG #1/2 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GAIN REVERSE AMP65MHZ SOT567A datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf