Stackpole Electronics Inc. RC12JB620R
RC12JB620R picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB620R
Brief Description
RES 620 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB620R.pdf
Availability of RC12JB620R
QUANTITY
RC12JB620R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB620R
Internal Part NumberEIS-RC12JB620R
Standard Package1,000
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB620R
Related LinksRC12J, RC12JB620R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB620R Details Description
Related parts for RC12JB620R
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR16 8MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 3.072MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL ST7540 PWR LINE TXRX datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN RING TERM #10 UN-INSUL datasheet.pdf
RES SMD 800OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf