Stackpole Electronics Inc. RC12JT1K10
RC12JT1K10 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT1K10
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT1K10.pdf
Availability of RC12JT1K10
QUANTITY
RC12JT1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT1K10
Internal Part NumberEIS-RC12JT1K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT1K10
Related LinksRC12J, RC12JT1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT1K10 Details Description
Related parts for RC12JT1K10
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 60POS W/STR GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7T 1206 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PET 5/8' WHITE 100' datasheet.pdf
680 PROGRAM HEADERS/COVERS datasheet.pdf
CONN HSG INSRT SHELL FLANGE M23 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf