Stackpole Electronics Inc. RC12JT1R20
RC12JT1R20 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT1R20
Brief Description
RES 1.2 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT1R20.pdf
Availability of RC12JT1R20
QUANTITY
RC12JT1R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT1R20
Internal Part NumberEIS-RC12JT1R20
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT1R20
Related LinksRC12J, RC12JT1R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT1R20 Details Description
Related parts for RC12JT1R20
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO204AC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
IC REG MULTIPLE OUTPUT 28TSSOP datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
WIPER BRACKET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf